Meteorologická stanice Holešov:

OBLAKA - Stratocumulus

Oblaka nízkého patra Stratocumuly patří mezi velmi časté na obloze. Mohou mít tvar valounů nebo i čoček. Z některých mohutněji vyvinutých Sc může pršet či sněžit a nebo srážky visí k zemi v podobě virgy. Někdy Sc zatahují oblohu jako příznak přicházející fronty (většinou spolu s vysokou oblačností). A naopak, někdy se Cumuly večer rozpadají na Stratocumuly, které se dále rozpadnou zcela a nastane jasná noc.

Stratocumulus opacus, undulatus a radiatus.

Pokud je obloha zatažena fádní stratocumulovou oblačností, jde ve většině případů o formu opacus. Může se jevit jako vrstva beztvaré clony, někdy hodně tmavé a často doprovázené srážkami (praecipitatio) a nebo jde o oblačnost přes většinu oblohy se zajímavou strukturou, jak ukazují fotky. Některé Sc mají tvar vln (undulatus) a pokud jsou vhodné podmínky, jsou oblaky naskládané tak, že vypadají, jakoby se sbíhali k obzoru (radiatus). Ráno či večer mohou být i zajímavě nasvětleny sluncem nízko u horizontu.

scscscsc

Stratocumulus se srážkami (praecipitatio, virga), lenticularis a cumulogenitus.

Mezi další známé tvary tohoto oblaku patří i tvar čočky nebo čepice, tzv. lenticularis. Je to podobné jako u oblaku altocumulus (Ac). Čočkovité Sc vznikají často nad kopci a horami a nebo při silném proudění větru. Na rozdíl od Ac jsou však (většinou) mohutnější, šedé než bílé a nevzniká na nich (v některých ojedinělých případech snad jen na okrajích) barevná irizace. Stratocumuly často produkují slabý déšť nebo sněžení. Pokud srážky dopadnou až k zemi, jedná se o praecipitatio, pokud z oblaku jen visí a nedopadnou k zemi jde o virgu. Nejpěknější jsou Sc virga pokud srážky visí z každého obláčku zvlášť, jak je vidět na fotkách. Poslední jmenovaná forma - cumulogenitus, jak je již z názvu patrné, vzniká rozpadem Cumulů (Cu) nebo Cumulonimbů (Cb - cumulonimbogenitus). Tento proces je častý hlavně ve večerních hodinách, kdy takto zanikají bouřky resp. přeháňky a oblaka Cu (nebo Cb) se docela rychle trhají a člení na jednotlivé frakty. Během krátké chvíle se může plně vyvinutý Cu s přeháňkou "vypršet" a rozpadnout na Sc cugen, který nadále zaniká v podobě malých roztrhaných fraktů a nastává zcela jasná noc.

scscscsc

scscscsc

scscscsc


Zpět na stranu Oblaka