Meteorologická stanice Holešov:

Downburst 4. srpna 2001

Tento den je pro mě velmi důležitý z hlediska pozorování bouřek a je také dnem rekordního záznamu nárazu větru z naší stanice. Když se v pozdním odpoledni obloha potáhla olověnou clonou zlověstných oblaků, nikoho by nenapadlo, že půjde o jednu z nejhorších bouřek na Holešovsku. Tehdy jsem ještě nepracoval na stanici, avšak poznámky o bouřkách a význačném počasí jsem si již dělal.

Nejprve mé osobní (a tehdy ještě neprofesionální) pozorování: vzpomínám si jak okolo 18. hodiny se obloha zatáhla podivně tmavou clonou oblaků a všechno ztichlo. Čekal jsem bouřku, ale rozhodně ne tak silnou, jak se později ukázalo. Najednou zhasla elektřina a spustil se silný vítr a krupobití, které spolu s deštěm vytvořili bílou tmu. Kroupy dorážely na parapety a klepaly do oken. Chvílemi se vítr stáčel a kroupy s deštěm šly vodorovně. Blesky a hromy se ozvali až později, až přešlo to nejhorší. Již při prvním pohledu z okna, jen co to srážky dovolily, jsem viděl, že je celé okolí zcela jiné. Stromy byli ulámány a vyvráceny z kořenů. Také střechy několika okolních domů byly strženy a po částech pohozeny po zemi či omotány kolem stromů. Nejbližší okolí jsem mohl prohlédnout pouze do příchodu dalších bouřek. Na druhý den jsem se vydal do dalších částí města a mapoval tak cestu bouře. Některé stromy byli v polovině zlomené a ukroucené a některé celé vyvrácené i s kořeny - zajímavostí byl mohutný smrk u domu Jednoty bratrské, který byl vyvrácen proti směru postupu bouře. Také sídliště Novosady bylo velmi poničené, některé stromy byli vyvráceny do toku řeky Rusavy a jeden z nich také pokroutil zábradlí na mostě. Další škody hlásil domov důchodců a ostatní budovy v okolí.

Záznam ze stanice: od 16:20 UTC vzdálená bouřka, avšak kroupy mezi 16:13 až 16:18 s průměrem 3 cm (ve městě hlásí i 5 cm), teplota poklesla mezi 16 - 17 hodinou z 25,9 na 18,1°C. Maximální náraz větru (a prozatím i náš rekordní) je ze 16:15 UTC o hodnotě 35,4 m/s což je 127 km/h ze směru 296°. Celkový úhrn srážek byl 29,5 mm. Relativní vlhkost vzduchu stoupla z 58% na 98%. Další, ale již slabší bouřky jsou zaznamenány od 17:10 do 20:30 UTC, do půlnoci pak blýskavice.

Downburst - neboli propad studeného vzduchu je výrazný sestupný proud, který se při setkání se zemí rozšíří do stran a je doprovázený silnými nárazy větru. Když je součástí bouřky, tak jej doprovází velké kroupy či silné přeháňky a ostatní bouřkové jevy. Vzledem připomíná šedou clonu, která se postupně blíží ke stanovišti pozorovatele.

pozorovánípozorovánípozorovánípozorování

pozorovánípozorovánípozorování


Zpět na stranu Zajímavá pozorování